Chladné rána na jeseň nám viac a viac pripomínajú, že sa blíži zima. Keď sa pripravujeme na príchod mrazivého počasia, stojí za to skontrolovať stav zariadenia, ktorá nám pomohla čeliť zime minulý rok. Mobilné ohrievače sú síce odolné voči náročným podmienkam, ale vyžadujú tiež údržbu.
Základné posúdenie stavu zariadenia obvykle zvládneme sami. Najprv by sme mali skontrolovať všeobecný stav ohrievača - čistotu, vzhľad plášťa a napájacích káblov. V prípade, že sa jedná o naftový ohrievač, mali by sme skontrolovať palivovú nádrž z dôvodu zadržania vody alebo oleja. V prípade, že v nádrži nájdeme olej je potrebné skontrolovať jeho kvalitu.
Početné nečistoty v nádrži sú výsledkom málo častého používania zariadení a môžu spôsobiť zlú funkciu stroja a dokonca viesť k závažnému poškodeniu. Radíme tiež skontrolovať olejový filter a vzduchový filter v nízkotlakových naftových ohrievačoch, ďalej stav redukcie, plynových rúr a utiahnutie spojov na plynových ohrievačoch. Navyše by sme sa mali uistiť, či je v bombe dostatok plynu pred tým, než ohrievač zapneme. Paradoxne je práve prázdna plynová fľašu dôvodom, prečo často nejde ohrievač naštartovať.
Mriežka, nádrž, palivo, vzduchové filtre a plášť, tieto všetky časti môžeme vyčistiť sami.
Bezpečnosť na prvom mieste
Najdôležitejšou časťou prípravy pece na novú sezónu je ubezpečenie sa, že technický stav ohrievača nepredstavuje žiadne bezpečnostné riziká. Zapnutím chybného ohrievače nemusíme zničiť iba daný stroj, ale môžeme ohroziť zdravie a život ľudí pracujúcich v jeho okolí, varuje Marcin Czerwinski, technický poradca v Desa Poland, kde sa vyrábajú mobilné ohrievače.
Pokiaľ máte akékoľvek pochybnosti o stave ohrievača, vyhľadajte pomoc alebo najbližšie servisné miesto. Škvrny od dymu na plášti, ventilátor, ktorý drhne o plášť, stopy po úniku paliva alebo nesprávne spaľovanie paliva (prejavom je biely alebo čierny dym), to je len pár z mnohých dôvodov, kvôli ktorým je nevyhnutné vyhľadať profesionálnu pomoc.
Štandartná kontrola
Pokiaľ sa jedná o plynové ohrievače, servisní technici zvyčajne kontrolujú termočlánky, elektroventily a stav zapaľovania. Majitelia naftových ohrievačov by na druhú stranu mali očakávať nastavenie tlaku, čistenie horáka, spaľovacej komory, alebo výmenu chybných alebo opotrebovaných náhradných dielov, ako sú napr. Naftové alebo vzduchové filtre. Servisní technici zvyčajne kontrolujú diely, ktoré regulujú prevádzku samotného zariadenia, rovnako tak ako správne utesnenie a priechodnosť palivových rúrok.
Počas plánovania štartu ohrievača po dlhej odmlke je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých vecí. Podstatná je intenzita používania zariadenie do dnešného dňa. Ohrievače, ktorá bežia niekoľko hodín denne po celú zimu budú vyžadovať detailnejšiu prehliadku, ako tie, ktoré sa používajú iba občas, vo výnimočných situáciách. Pokiaľ akokoľvek pochybujete o prevádzke ohrievača alebo na zariadení pozorujete viditeľné defekty, popr. je zariadenie v zlom technickom stave mali by ste navštíviť autorizovaný servis.
Autorizovaný servis
Pamätajte tiež na to, že ak je piecka relatívne nová, početné opravy môžu byť vyriešené zárukou. Pre Vašu vlastnú bezpečnosť Vás upozorňujeme, že by sa zákazníci mali vyhnúť experimentovaniu a nemali by sa púšťať do údržby ohrievača sami v prípade, ak je zrejmé, že je potrebné, aby ohrievač videl odborník. Je potrebné zdôrazniť, že návštevou autorizovaného servisu Vám zaručujeme, že ohrievač sa bude kontrolovať profesionálom a poskytnuté náhradné diely budú len originálne. Týmto si môžete byť istí, že ohrievač bude v dobrom prevádzkovom stave pre nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu.